A várandósság és fogágybetegségek összefüggéseiről
Egy nő életében a terhesség alatt következnek be a legjelentősebb élettani és hormonális változások.
Ha a kezelőorvos esélyt lát a fog megtarthatóságára – bármilyen kellemetlen információi vannak is – egyezzen bele a fog kezelésébe.
A fog keményszövetei (zománc, dentin és cement) alatt található a fog gyökere és annak tartalma: érképletek, idegek és kötőszövet. A gyökérkezelés során az erek, idegek eltávolításra kerülnek, ezt a teret lehetőség szerint sterilizálják, és olyan anyaggal tömik be a gyökércsatorna teljes hosszában, amely tartós zárást biztosít.
Mivel az egész folyamat a fog belsejében, nagyon szűk, szemmel nem látható helyen történik, a gyökércsatorna hosszát elektronikus bemérőrendszer segítségével határozzuk meg, amely tizedmilliméter pontossággal segít a precíz munkában.
De még így sem sikerül mindig csúcsig érő, falálló gyökértömést készíteni, mert az egyéni anatómiai viszonyok nagyban meghatározzák a lehetőségeket.
A gyökérkezelés indoka leggyakrabban gyulladás, amit a legtöbb esetben mély szuvasodásból származó baktériuminvázió okoz. A gyulladás során a gyökércsatornába és annak falába ilyenkor baktériumok kerülnek. A gyökérkezelés során gyökérkezelő tűkkel a fertőzött szövetek eltávolításra kerülnek, majd mechanikai és vegyi úton tisztítjuk a gyökércsatornát. A megtisztított csatornát steril gyökértömő anyaggal zárjuk.
Gyökértömés után, ha az orvos javasolja a korona készítést (kevés az ép foganyag) mindig célszerű elfogadni azt, hiszen egy gyökérkezelt fog egy ”kiszáradt fa” stabilitásával rendelkezik. Könnyen törik, s utólag még költségesebb a pótlása.
Egy nő életében a terhesség alatt következnek be a legjelentősebb élettani és hormonális változások.
Minden életkorban előfordulhat, hogy környezetünk jelzi, kellemetlen a leheletünk. Ha folyamatosan sokat foglakozunk vele önértékelési problémák forrása…
Fogmegtartás Súlyos és drága beavatkozásokat kerülhetnek el azok, akik megfelelő figyelmet fordítanak a szájápolásra és fél évente,…
Fogágybetegségek A nem megfelelően tisztított szájban elszaporodnak a káros baktériumok, lepedék formájában ez lerakódik, megkeményedik, majd idővel…
A szülői felelősségről A gyermek szájüregének baktérium miliőéjért szülőt terheli a felelősség… Gyermekeink megszületésének második órájától már…
Étkezés után azonnal nem tanácsos fogat mosni, ugyanis étkezéskór a szájban képződött savak felpuhítják a zománcot. Időt…
Kismamák szájápolása Tévhit, hogy a terhesség alatt normális a fogromlás, fog elvesztés. A megnövekedett ásványi anyag szükségletet…
Tudjuk-e, hogy mit rágunk fogmosás helyett, szájfrissítésként? Mit is tartalmaznak ezek a gumik? Egy felmérésből derült ki,…