Tudjuk-e, hogy mit rágunk fogmosás helyett, szájfrissítésként?
Mit is tartalmaznak ezek a gumik?
Egy felmérésből derült ki, hogy a negyven év alatti nők 90%-ának táskájában ott lapul a rágógumi és napi rendszerességgel rágóznak is. S ha valami napi szinten bejut a szervezetbe, akkor nem árt tisztában lenni annak összetételével!
Mielőtt belemerülnénk az összetételbe, mint fogorvos fontosnak tartom megosztani azt az ismeretet, hogy az állandó (több órás) rágózás a rágóizmok, valamint az állkapocsízület túlterhelését okozza, mely sokszor nehezen kideríthető, ízületbe, nyakba, vállakba, fülbe sugárzó fájdalmak forrása lehet.
Minden alkalommal, amikor elkezdünk rágózni, az agy azt az információt küldi az emésztőrendszernek, hogy „emésztés indulj”! Ezért elkezdődik az emésztőnedvek elválasztása. Ha ez rendszeres és órákig tart, akkor az enzimek mennyisége egy idő után csökken (pl. inzulin elválasztás), így a táplálék, amikor valóban bekerül a rendszerbe, már kevesebb bontóenzimmel találkozik. Elégtelenné válik a bontás, következményesen a felszívódás is, ami hiánytüneteket okozhat.
A rágógumi összetevői is hozzájárulhatnak különböző betegségek, emésztési zavarok kialakulásához.
Nézzük az összetevőket!
Mit is tartalmaznak ezek a gumik?
Szorbit, xilit, mannit, gumi alap, glicerin, természetes-és mesterséges aromák, aszpartám-aceszulfámsó, szójalecitin, hidrogénezett kókuszolaj, színezékek (titánoxid), BHT, almasav, citromsav stb.
Részletesebben a fontosabbakról:
Szorbit, xilit, mannit: Eredetileg cukorból készítik őket, de ezek sokkal több kárt tudnak okozni, mint az eredeti alapanyag. (Hasi fájdalmak, hasmenés, súly gyarapodás stb.)
Gumi alap: egy olyan mix , ami elasztomerek, lágyítók, töltőanyagok és gyanta keveréke. Tartalmaz még paraffint (kőolajfinomítás mellékterméke) és polivinil acetátot is, mely egy ragasztó féleség. Nyálkahártyán keresztül, rágás közben sok-sok minden felszívódik…!
Mesterséges aromák: egyre több olyan kutatási eredmény lát napvilágot melyben igazolódik, a mesterséges táplálék-kiegészítők rákkeltő hatása.
Aszpartám: nagyon toxikus anyag. Egy excitoxin ami az agyi neuronokra van káros hatással. Ezért több, az agyszövetből kiinduló betegséggel hozzák összefüggésbe. Számtalan élelmiszer adalékanyaga.
Hidrogénezett kókuszolaj: a benne lévő transzzsírok miatt káros az egészségre.
Színezékek: titán dioxid (kék2, piros40) kóros sejtanyagcserét provokálnak.
Legyen a táskában inkább élelmiszer tisztaságú Borsmenta olaj, Teafa olaj vagy Grapefruit-mag kivonat. Otthon pedig fogmosás után használjunk kókuszolajat és szódabikarbónát, a szájnyálkahártya egyensúlyának a visszaállításához!