Barázdazárás: miért fontos? kinek ajánlott?

A barázdazárás egy fájdalommentes és hatékony fogászati eljárás, amely speciális anyaggal védi a rágófogak barázdáit a fogszuvasodástól, miközben könnyebben tisztíthatóvá teszi a fogfelszínt. Cikkünkben többek között szó lesz arról, hogy kinek ajánlott, milyen típusai vannak, melyek az előnyei hátrányai, valamint a barázdazárás menetét és az árát befolyásoló tényezőket is megtalálod.

Mi az a barázdazárás?

A barázdazárás tehát egy teljesen fájdalommentes, biztonságos és preventív fogászati eljárás, amely megakadályozza a fogszuvasodás kialakulását, illetve kezeli a kezdődő szuvasodást. A beavatkozás során speciális tömőanyagot visznek fel a rágófogak mély barázdáira és gödröcskéire, ezzel megakadályozva, hogy ételmaradékok és baktériumok halmozódjanak fel ezeken a nehezen tisztítható területeken. A barázdazáró anyag egy védőréteget képez, amely a fogfelszínt simává és könnyen tisztíthatóvá teszi. Ez a módszer különösen hatékony a maradó őrlőfogak, főként az első molárisok esetében, ahol a szuvasodás kockázata a legnagyobb.

Kinek és mikor ajánlott a barázdazárás?

A barázdazárás elsősorban olyan gyerekeknek ajánlott, akiknél már megtörtént a fogváltás, ami nagyjából 6 és 14 éves kor közé esik. Ezt követően viszont a maradó fogakon lehetőség szerint minél előbb el kell végezni, mert az ő korukban a zománc még könnyebben sérül, szuvasodik. Ebben a korban gyerekek még nem feltétlen értik a megfelelő szájhigiénia jelentőségét, nem tudnak alaposan fogat mosni, így a felületesen tisztított fogak gyorsan romolhatnak. Fontos azonban, hogy nem csak gyerekeknek ajánlott, a barázdazárás felnőtt korban is elvégezhető és hasonlóképpen védelmet nyújt a fogaknak.

Barázdazárás típusai

Gyerekek esetében, amikor a fog áttörését követően 6 hónapon belül megtörténik a barázdazárás, akkor egyszerű barázdazárást szoktak végezni. Amennyiben ezen időszakon kívülre esik, vagy felnőtt korban kerül rá sor, akkor már kiterjesztett barázdazárásról beszélünk. Erre akkor van szükség, ha a fogak gödröcskéiben már kezdődő szuvasodás látható. Ilyenkor ezt el kell távolítani, mielőtt a barázdazáró anyag a fogra kerül.

A barázdazárás menete

Tisztítás és szárítás

A fogászati kezelések szinte mindegyike a fogak tisztításával és előkészítésével indul. A barázdazárásnál sincs másképp, a fogorvos megtisztítja, illetve eltávolítja a lepedéket a fogakról, majd megszárítja és előkezeli a felületet.

Előkészítés

A következő lépésben egy olyan anyag kerül a fogakra, amely segít abban, hogy a barázdazáró anyag hatékonyabban tapadjon és tartósan megmaradjon.

Töltőanyag felvitele

A speciális összetételű tömőanyag a fogakba kerül, kitölti a legapróbb réseket és a barázdákat. Az anyag megszilárdulását UV lámpával segíti a fogorvos, ez mindössze néhány másodpercig tart. Előrodulhat, hogy esetleges felesleg eltávolítására is szükség van.

Ellenőrzés

A fogorvos ellenőrzi, hogy megfelelően megszilárdult-e a töltőanyag, és a fog felszínét jól fedi-e. Ezután arról is megbizonyosodik, hogy a barázdazárás kényelmes a páciens számára. Amennyiben nem így van, lehetőség van korrekcióra, csiszolással és polírozással.

A barázdazárás előnyei

  • Fogszuvasodás megelőzése: A barázdazárás legfőbb előnye és célja a barázdák szuvasodás elleni védelme. Kutatások szerint az eljárás 80%-kal is csökkentheti a fogszuvasodás kialakulásának esélyét.

  • Fájdalommentes: Nagyon ritka az olyan fogászati eljárás, amely nem jár kellemetlenséggel és ne aggódnánk miatta. A barázdazárás tényleg fájdalommentes, gyors és egyszerű folyamat.

  • Költséghatékony: Igaz, egyszer költséggel jár, azonban egy megelőző kezelésről van szó, amivel csökkenthetjük a komolyabb, költségesebb fogászati problémák megjelenését.

  • Hosszan tartó biztonság: A barázdazáró anyag több éven át, jellemzően 4-5 évig sértetlen marad, de megfelelő szájhigiénia mellett tovább is kitart.

Lehetséges hátrányok és kockázatok

  • Nem nyújt 100%-os védelmet: A fogszuvasodás alapvetően a fogak rágófelszínét védi. Nem nyújt védelmet oldalt, ahol egymással érintkeznek a fogak. Továbbá, a tömés alatt is alakulhat ki szuvasodás, ami sajnos nem megelőzhető a barázdazárással.

  • Cserélni kell: A barázdazárás hátrányai közt kell említenünk azt is, hogy nem örök életre szól, ezért rendszeres felülvizsgálat szükséges, illetve időnként cserélni is kell.

  • Nem váltja ki a megfelelő szájápolást: Attól, hogy védelmet nyújt a fogszuvasodástól, és javítja a szájhigiéniát, nem helyettesíti azt. Barázdazárás mellett is fontos a szájápolás, különben a tömőanyagok könnyebben elkopnak és tönkremennek.

Barázdazárás ára

A barázdazárás árak annak függvényében alakulnak, hogy hány fog érintett, illetve milyen anyagot és eszközöket használnak a töltéshez. Egyszerű és kiterjesztett barázdazárás esetén is vannak különbségek az árban, utóbbi költségesebb, de nem szokott nagy különbség lenni a két eljárás között.

A Szé-Dent szolgáltatásai között kedvező áron tudod igénybe venni a barázdazárást, amely felnőttek és gyerekek számára is profi eszközökkel, anyagokkal és megbízható orvosok által készül.