A visszatérő kellemetlen szájszagról

Minden életkorban előfordulhat, hogy környezetünk jelzi, kellemetlen a leheletünk. Ha folyamatosan sokat foglakozunk vele önértékelési problémák forrása lehet, de tény, hogy negatív hatással van a társas kapcsolatainkra. Hátterében leggyakrabban száj- orr-garat elváltozások húzódnak meg, de ritkán belgyógyászati betegségekre is felhívhatja a figyelmet. Ezért kell mindig szakember segítségét kérni az okok kiderítéséhez.

Az ébredés után jelentkező átmeneti kellemetlen szájszag nem tekinthető kórosnak.

Oka: A csökkent éjszakai nyáltermelés önmagában is okozhatja, de a szájban maradó bomló ételmaradék még ront a helyzeten.

A kellemetlen szájszag akár már 2-3 éves korban is tapasztalható (bomló ételmaradék és ujjszopás). Az előfordulás gyakorisága az életkorral nő.

A háttérben meghúzódó okok:

  • bomló ételmaradék
  • ínygyulladás
  • fogágybetegség (meglazult fogak)
  • nyáltermelés csökkenése
  • szájnyálkahártya fekélye
  • arcüreggyulladás
  • mandulák gyulladása (mandula kövek)
  • vérképzőszervi betegségek szájüregi elváltozásai
  • rosszindulatú szájüregi daganatok 


Az itt felsorolt esetekben a szájüregben lévő baktériumok termelik a kellemetlen szagokért felelős gáznemű anyagokat. Az orrüregi elváltozások közül az orrpolip, korábbi orrplasztika szájpadhasadéknak is lehet a következménye. Gyerekeknél okként előfordulhat, hogy a gyerek idegentestet nyomott fel az orrjáratba.

Fogyókúrás célból folytatott szénhidrátszegény, fehérje dús táplálkozás – ketózis – révén okozhat rossz leheletet, de bizonyos belgyógyászati betegségnek (cukorbetegség, vese, máj) is jellegzetes kipárolgása van.

A lázas, folyadékveszteséggel járó állapotoknál a száj öntisztulása sem tökéletes. A szájszag intenzitása a nap folyamán is változhat. Függ attól, hogy mennyi folyadékot fogyasztunk, mennyire stresszes az életünk. Heti-havi ciklusosságot is mutathat pl. menzesz is ronthatja a tüneteket.

A szájüreg baktérium flóráját enzimatikus gyorstesztekkel PCR (polimeráz-láncreakció) vizsgálatokkal lehet elemezni. Ezek azonban szakavatott vizsgálót, az orvost nem helyettesítik. (Baktérium tesztnek a fogágybetegség diagnosztikájában lehet szerepe)

Léteznek kis zsebben-táskában hordható, mindig kéznél lévő detektorok, kis készülékek, ezek azonban nem megbízhatóak, nem érdemes rá költeni.